Boys basketball
INDIVIDUAL STATS: Scoring | Standings



Berks Scoring Leaders Boys basketball  
PlayerGamesFGFTFT%3PMTotal PtsAvg. Pts
Kyle Beissel, Schuylkill Valley221539376.91441318.8
Joe Cacchione, Wyomissing231545663.64540917.8
Jared Chelius, Schuylkill Valley15725183.62822314.9
Tommy DePaul, Gov. Mifflin221157070.71331714.4
Eddie Brinson, Conrad Weiser211124375.43229914.2
Seth Reigner, High Point241195464.35333714.0
Nana Foulland, Berks Catholic301678667.7042014.0
Travaun Coad, Wilson2813210972.21338613.8
Andy Wrobel, Antietam221183882.61428813.1
Andrew Gernert, Kutztown20843759.74825312.7
Meme Burdine, Reading High301355783.85037812.6
Robert Ekvall, Tulpehocken231032868.34628012.2
Spencer Lloyd, Wyomissing231026268.91027612.0
Chris Warren, Berks Catholic291238474.31134311.8
Kenny Worthington, Daniel Boone231114655.4427211.8
Nathaniel Halter, Berks Christian17754458.7620011.8
Jalen Flynn, Muhlenberg21963769.81624511.7
Gilberto Benz, Reading High301377063.1434811.6
Daniel Preston, Hamburg221033951.3925411.5
Reid Hoff, Gov. Mifflin22973066.72925411.5
Jalan Branford, Reading High261135668.31729911.5
Gerald Burns, Wyomissing23946362.41326411.5
Nelson Hine, Muhlenberg22963558.31324111.0
Connor Jack, Berks Catholic301138476.41732710.9
Shamar Ross, Antietam23965158.6624910.8
Jon Maulick, Schuylkill Valley20823955.71221510.8
Trey Conrad, Berks Christian19644378.22920310.7
Adam Kriebel, Oley Valley21852051.33222210.6
Pop Lacey, Daniel Boone23874151.92824210.5
Baba Waples, Reading High301195764.81430910.3
Andy Orr, Conrad Weiser22893675.01122510.2
Justin Trojanowski, Exeter23768069.6023210.1
Jeff Estima, Fleetwood20702953.73220110.1
Jovan Kemp, Kutztown20764852.7020010.0
Jon Abbadusky, Twin Valley21666359.492079.9
Kris Vaden, Exeter24944164.122319.6
Emmanuel Cabreja, High Point24903461.8182309.6
Jay Kerkeslager, Oley Valley21742670.3262009.5
Cody Kuhn, Berks Christian17552944.6241619.5
Collin Moyer, Oley Valley20752556.8141889.4
Bryan Mellen, Tulpehocken22733957.4141999.0
Matthew Boyer, Brandywine Heights23674069.0332089.0
Clay Weidemoyer, Fleetwood21734160.311889.0
SteVan Rodriguez, Wilson28995055.602498.9
Matt Timochenko, Wilson27846368.592408.9
Evan Hargrave, Schuylkill Valley21674655.441868.9
Andre Onwudinjo, Muhlenberg20612781.8281778.9
Michael Branford, Antietam23743473.9192038.8
Mike Miller, Berks Catholic30746681.5502648.8
Trevon Wight, Gov. Mifflin21664768.161858.8
Josh Kisha, Hamburg21711157.9311848.8
Joe Beddall, Exeter24793253.3172078.6
David Polisano, Twin Valley21622367.6331818.6
Sidia Njai, Berks Christian18701443.801548.6
Hunter Renninger, Oley Valley20712140.431678.4
Austin Peters, Gov. Mifflin22651765.4361838.3
Bryan Stinson, Exeter24705975.601998.3
Kyle Flannery, Fleetwood21722648.111718.1
Patrick Barter, Hamburg21732242.321708.1
Paul LePage, Twin Valley21594772.351708.1
Michael Hunter, Brandywine Heights20652835.031618.1
Alec Hess, Brandywine Heights23674659.741848.0
William Wagner, Conrad Weiser23792074.151838.0
Dylan Engel, High Point24841760.711867.8
David Fear, High Point23661982.6281757.6
Bryan Fegley, Wilson28674564.3332127.6
D Williams, Daniel Boone413250.02307.5
Dexter Jordan, Conrad Weiser23613764.9131727.5
Daniel Downs, Daniel Boone23761947.501717.4
Ryan Hoffman, Twin Valley21622943.331567.4
Noah Carles, Tulpehocken23612956.971586.9
Anthony Clay, Reading High13331951.44896.8
Sean Ziegler, Brandywine Heights20422571.4261356.8
Ben Kerkeslager, Oley Valley20471372.2231306.5
Andrew Entriken, Kutztown20502475.051296.5
Brian Schumacher, Fleetwood17362665.091076.3
Conner McCauley, High Point23631250.031416.1
Trystan Ovid, Muhlenberg22492246.8101316.0
Jared Reaser, Fleetwood17322580.6111005.9
Derek Stump, Exeter24412573.5311405.8
Tucker Landis, Kutztown20413465.401165.8
Leonardo Giraldi, Muhlenberg21403357.971215.8
Ty Gibson Jr., Reading High28612970.781615.8
Steven Sievers, Daniel Boone2350952.9211305.7
Chase Hartman, Wyomissing23433170.5101275.5
Brock Kovach, Wyomissing24452472.7171325.5
Colin Halter, Berks Christian18341655.214985.4
Cartier Talford, Conrad Weiser1632660.017875.4
Isael Abreu, Reading High27512963.0131445.3
Brandon Keim, Antietam22511548.401175.3
Nolan Lee, Antietam24481348.1181275.3
Jabari Johnson, Oley Valley21383342.311105.2
Brett Gilbert, Exeter24343274.4241245.2
Justin Barr, Hamburg20361575.0131005.0
Tanner Rankin, Brandywine Heights22402963.011105.0
Jonathan Hain, Tulpehocken1626333.324794.9
Quindon Stinson, Muhlenberg21431356.531024.9
Evan Thornton, Wyomissing24421560.0161144.8
Stephon Williams, Daniel Boone22372360.561044.7
Jaylin Calloway, Wilson28501275.0201324.7
Jarvay Bolton, Wyomissing36240.00144.7
Joseph Coopersmith, Oley Valley5103100.00234.6
Bryce Pinkerton, Brandywine Heights23362666.781064.6
Isiah Figueroa, Antietam24431045.5141104.6
Cooper Kutz, Berks Catholic30542363.941354.5
Alex Devault, Muhlenberg19361356.50854.5
Kurt Wangler, Twin Valley1122523.80494.5
Tim Brill, Oley Valley21362060.60924.4
Jason Quigley, Gov. Mifflin21371557.70894.2
Wes Frebel, Wilson26363268.131074.1
Austin Isamoyer, Kutztown1934942.90774.1
William Kroppe, Wyomissing1425521.70553.9
Cameron Koller, Antietam24361967.92933.9
Maxwell Randolph, Kutztown2031630.06743.7
Christian Feliciano, Schuylkill Valley1925646.29673.5
Eric Peacock, Hamburg1520450.07513.4
Tim Dougherty, High Point24321765.40813.4
Kyle Fox, Brandywine Heights2333942.91763.3
Ted Dougherty, High Point24341144.00783.3
Aidan Brosious, Conrad Weiser2334631.60743.2
Isaiah Bewley, Tulpehocken23252442.90743.2
Seth Stankiewicz, Berks Catholic25232982.95803.2
Kevin Berry, Tulpehocken2126444.411673.2
Jevon Willet, Gov. Mifflin20231680.00623.1
Stephen Hilborn, Fleetwood21241642.11653.1
Niko Jorge, Brandywine Heights110.0133.0
Harvinder Saggi, Hamburg1822640.03532.9
Jake DeLong, Brandywine Heights23201963.38672.9
Jake Templin, Wilson28271477.810802.9
Mitch Esser, Antietam20221066.71552.8
Jordan Kemp, Kutztown440.03112.8
Steve Eberly, Kutztown790.01192.7
Christopher Thompson, Muhlenberg33266.7082.7
Butler, High Point1413541.76372.6
Cedric Mann, Daniel Boone21201565.20552.6
Jullian Gerhart, Daniel Boone23192060.60582.5
Frank Melvin, Schuylkill Valley2123428.63532.5
Gene Aviles, Oley Valley1011350.00252.5
Karel Strausser, Gov. Mifflin440.02102.5
Nicholas Schlottman, Hamburg22191157.94532.4
Jordan Loeb, Kutztown560.00122.4
Weston Hawkins, Fleetwood2120120.06472.2
Alex Palmatier, Wilson21171263.20462.2
Pietro Gaspari, Berks Catholic30192578.11642.1
Xavier Smith, Daniel Boone23171450.00482.1
Connor Tom, Conrad Weiser1917538.50392.1
Clinton Keeney, Tulpehocken2220541.70452.0
Keegan Foose, Schuylkill Valley110.0022.0
Kyle Watkins, Wilson23161470.00462.0
Michael Dabney, Daniel Boone110.0022.0
Nathan Beltran, Antietam110.0022.0
Jayden Waller, Antietam110.0022.0
Christian Boyer, Fleetwood110.0022.0
Jake Coller, Wilson97375.00171.9
Michal Menet, Exeter22161173.30411.9
Colin McKnight, Gov. Mifflin181012100.01331.8
Dwayne Bryant, Tulpehocken2115847.10381.8
Sam Smith, Wilson18101066.72321.8
Taylor Trojanowski, Exeter95583.31161.8
Mitchell Burns, Oley Valley85228.62141.8
Nick Schoener, Conrad Weiser2215735.01381.7
Bryce Galczynski, Brandywine Heights2016218.20341.7
Daniel Larson, Twin Valley2016125.00331.7
Matthew Cieniewicz, Schuylkill Valley149541.70231.6
Sebastian Williamson, Oley Valley116571.41181.6
Sean Smith, Wyomissing16110.04261.6
Ralph Biehl, Oley Valley2112947.40331.6
Moncez Stanford, Reading High2116133.30331.6
Matt Hook, Fleetwood159571.40231.5
Gabe Kotsch, Fleetwood125758.31181.5
Jareth Monroe, Hamburg84450.00121.5
Evan Timberlake, Berks Christian148541.70211.5
Conner Sausser, Schuylkill Valley2211654.56331.5
Mark Chelius, Wyomissing84450.00121.5
Gabe Witmer, Twin Valley840.04121.5
Colin Smith, Wyomissing64150.0091.5
Zach Tiongson, Brandywine Heights1910228.64281.5
George Ortiz, Fleetwood159330.01221.5
Jared Stoltzfus, High Point128120.00171.4
Austin Cernakowski, Schuylkill Valley1790.06241.4
Sterling Young-Trapp, Reading High1053100.01141.4
Keyon McCutchen, Daniel Boone52375.0071.4
Moises Acosta, Antietam53150.0071.4
Michael Siggins, Muhlenberg2110675.03291.4
Julius Young-Trapp, Reading High179333.30211.2
Jamier Martin, Gov. Mifflin135337.53161.2
Kevin Dietrich, Exeter2211571.40271.2
Francisco Reyes, Reading High199350.02231.2
Michael Unis, Brandywine Heights530.0061.2
Matt Kase, Berks Catholic239850.01271.2
Quincy Twyman, Berks Catholic145666.70161.1
Evan Pollock, Gov. Mifflin730.0281.1
Remzie Akkad, Twin Valley73266.7081.1
Devon Koller, Antietam824100.0191.1
Daniel Garcia, Reading High93375.01101.1
Phillip Arcuri, High Point19100.00201.1
Tim Arcuri, High Point196583.33201.1
Lucas Hauck, Hamburg135375.00131.0
Chase Ober, Conrad Weiser124457.10121.0
Paul Galanti, Daniel Boone156125.02151.0
Khary Mauras, Reading High1042100.00101.0
Jake Kollar, Wilson210.0021.0
Jonathan Mejia, Berks Catholic156250.0014.9
R. Heffentrager, Berks Christian165466.7115.9
Kyle Gaynor, Wilson206350.0318.9
Andrew Wert, Wyomissing176228.6115.9
Bryan Behm, Oley Valley145233.3012.9
Tyler Nolt, Fleetwood62150.005.8
Isaac Lutz, Berks Catholic1140.019.8
Dylan Plato, Tulpehocken214750.0116.8
Joshua Minnich, Kutztown410.013.8
Malik Tucker, Antietam133375.009.7
Sergio Afre, Berks Catholic92250.006.7
David Erb, Kutztown310.002.7
Barbosa, Reading High310.002.7
Jaelin Stoudt, Twin Valley204250.0213.7
Eric DiGiacomo, Twin Valley1424100.019.6
Jesse Justice, Reading High113150.007.6
Andrew Gribbin, Twin Valley92150.005.6
Ethan Crane, Twin Valley112250.006.5
Henry Pegler, High Point215150.0011.5
Edward Suriel, Berks Catholic101375.005.5
Frank Cummins, Twin Valley1230.006.5
Yvenson Aubourg, Schuylkill Valley410.002.5
Garret Martak, Tulpehocken20150.001.5
Joseph Olkusz, Tulpehocken410.002.5
Cody Fidler, Muhlenberg410.002.5
Ryan Steward, Fleetwood192444.419.5
Jonathan Bower, Conrad Weiser1322100.006.5
Thomas Paolini, Wyomissing90457.104.4
Michael Bowe, Gov. Mifflin1120.004.4
John Welkie, Berks Christian1520.015.3
Mark Sensenig, Schuylkill Valley152150.005.3
Thomas Ulrich, Tulpehocken710.002.3
Ephraim Rissmiller, Tulpehocken710.002.3
Calen Wolfskill, Conrad Weiser151233.304.3
Finnegan Daly, Wyomissing121150.003.3
Marco Rangel, Muhlenberg910.002.2
Travon Zimmer, Berks Catholic910.002.2
Andrew Moran, Fleetwood90250.002.2
Luis Arndt, Exeter90250.002.2
Jared Lesher, Hamburg120218.202.2
Daniel Fink, Hamburg1210.002.2
Josh Joseph, Conrad Weiser1310.002.2
Miguel Ruiz-Santos, Reading High1410.002.1
Julian Warner, Hamburg1510.002.1
Da'Ron Holmes, Exeter80133.301.1
Pierce Brosious, Conrad Weiser1802100.002.1


PAC-10 Scoring Leaders
PlayerGamesFGFTFT%3PMTotal PtsAvg. Pts
Mike Mansur211065668.34731615.0
Ryan Corcoran22672781.8311938.8
Tyler Bauman22521254.5261436.5
Connor Dunn2155950.071266.0
Kyle Dennin21343259.3131125.3
Ethan Shalaway22431957.6121175.3
Alex Barrett2117125.01361.7
Rob Merwath74266.70101.4
Dylan Coughlin2112450.00281.3
Dave Kreis210.0021.0
John Merwath50375.003.6
Colton Moyer122125.005.4
Christian Smith1820.004.2