Boys basketball
INDIVIDUAL STATS: Scoring | Standings



Berks Scoring Leaders Boys basketball  
PlayerGamesFGFTFT%3PMTotal PtsAvg. Pts
Jon Angstadt, Holy Name2421312278.22257023.8
Kody Godsey, Berks Christian201319870.04440420.2
Tyler Brooks, Daniel Boone2919911969.2051717.8
Edward Early, Wyomissing241629265.2842417.7
Trenity Burdine, Reading High3120610077.53554717.6
Alex Faust, Kutztown221408457.51237617.1
Marcus Dawkins, Central Catholic3218411577.25554216.9
Josh Wheaton, Oley Valley221405558.51134615.7
Zach Zweizig, Wilson201144065.62429414.7
Avery Price, Muhlenberg251336657.42235614.2
Donovon Jack, Central Catholic321729174.6043513.6
Javar Colon, Gov. Mifflin22978168.62329913.6
Christian Burggraf, Muhlenberg221005668.33329413.4
Matt Weiser, Conrad Weiser12682460.0016013.3
Bo Comer, Fleetwood221033254.25329113.2
Tyler Woomer, Tulpehocken231304462.0030413.2
Cornell Yarde, Schuylkill Valley221085881.71128513.0
Matt Moyer, Conrad Weiser21935466.72626612.7
Scott Bennick, Conrad Weiser18727169.6622112.3
Daniel Klase, Berks Christian16812648.1719512.2
Kyle Isamoyer, Kutztown21882477.45225212.0
Jahron Mathies, Schuylkill Valley22816884.03126111.9
Billy Hartman, Antietam221172649.1126111.9
Corey Steele, Antietam241052457.14728111.7
Jordan Marshall, High Point21815072.53324511.7
Marvin Cottrell, Hamburg21864848.52024011.4
Eric Geedey, Twin Valley17544368.33518610.9
Ben Savidge, Exeter23854271.23724910.8
Zach Sitler, Brandywine Heights21893458.6922110.5
Justin Sowers, Daniel Boone281145674.7929310.5
Eric Sarra, Exeter22697279.11622710.3
Robert Fuller, Antietam24964358.91324710.3
Lauren Heliger, Berks Christian13466.701010.0
Jereme Good, Wilson291292850.002869.9
Tyler Beck, Wilson291017757.932829.7
Reed Kopp, Hamburg15454263.6131459.7
Doug Krouse, Oley Valley22733979.6272129.6
John King, Gov. Mifflin22795248.102109.5
Yamil Echavarria, Reading High311163549.3242919.4
David McCoy, Wyomissing24783863.3292239.3
Tray Lias, Tulpehocken23712367.6462119.2
Josh Kurtz, Twin Valley22646873.942009.1
Marquis Marshall, Central Catholic321203459.6152919.1
Matt Seifert, Exeter21754042.601909.0
Derek Gaul, Schuylkill Valley21654178.8141858.8
Jimmy O'Leary, Gov. Mifflin22813061.201928.7
Peiffer, Berks Christian17532862.2141488.7
Zach Jeznach, Gov. Mifflin23575379.1301978.6
Sam Marrella, Wilson28843069.8312338.3
Nick Slamon, Exeter23663970.9181898.2
Xavier Mumford, Reading High30906556.002458.2
Seth Reigner, High Point21672750.951688.0
John Davis, Daniel Boone29783882.6372318.0
Zachery Carles, Tulpehocken23722347.9161838.0
Andrew Day, Antietam13441546.901037.9
Brett Simmons, Daniel Boone29783475.6372277.8
David Moseley, Brandywine Heights21572866.7211637.8
Joe Rys, Central Catholic31933054.5172367.6
Connor Corson, Twin Valley22584556.321637.4
Ethan McGlinsey, Fleetwood22582447.1221627.4
Colby Kutz, Holy Name24641858.1301767.3
Chad Dilworth, High Point21552253.7201527.2
Nate Miller, Schuylkill Valley22591655.2251597.2
Shawn Marburger, Twin Valley22573955.741577.1
Hayden Lee, Antietam24592777.1261717.1
Wes Estock, Muhlenberg23583056.6141627.0
Tae Huffman, Reading High31785568.862177.0
Kevin Riccio, Daniel Boone29686679.502027.0
Alex Whitmoyer, High Point21561352.0211467.0
Brad Smith, Twin Valley22592865.161526.9
Patrick Walker, Hamburg22661959.401516.9
Kyle Smith, Brandywine Heights614981.84416.8
William Harrison, Brandywine Heights22484375.481476.7
Josh Himes, Oley Valley22632150.001476.7
Delvon Brown, Reading High28644255.3171876.7
Emmanuel Cabreja, High Point19433561.421236.5
Le'Quan Chapman, Exeter23602644.801466.3
Adam DaCosta, Brandywine Heights13291052.613816.2
Nick Meier, Oley Valley22454764.401376.2
A.J. Sadowski, Brandywine Heights15322661.90906.0
Marquis Blake, Exeter22581341.921316.0
Kyle Wangler, Twin Valley22432750.0151285.8
Brad Botch, Muhlenberg25482769.2201445.8
Mick DiBenedetto, Fleetwood22412571.4121185.4
Jon Skinner, Wyomissing24541837.511275.3
Matt Doyen, Central Catholic32552284.6341665.2
Anthony Johnson, Antietam24551456.001245.2
Steven Heffner, Kutztown19332657.85975.1
Patrick Johnson, Wyomissing2346743.8181175.1
Greg Bamberger, Fleetwood18361970.40915.1
Jordan Brown, Gov. Mifflin23413265.301145.0
Kahlil Valasquez, Reading High29612047.601424.9
Jalan Branford, Reading High26462367.6121274.9
D.J. Shuttleworth, Schuylkill Valley22362649.151034.7
JJ Heliger, Berks Christian19322047.65894.7
Devin Overley, Wyomissing2444736.8131094.5
Israel Meletiche, Oley Valley21341280.014944.5
Corbin Brosius, Conrad Weiser21341147.814934.4
Taylor Hauck, Kutztown35150.02134.3
Matthew Cortazzo, Fleetwood21401038.50904.3
Rob Nelson, Muhlenberg2336861.516984.3
Peter Rowan, Holy Name24441147.80994.1
Alex Jenkins, Brandywine Heights2241736.80894.0
David Schleifenheimer, High Point120.0044.0
Nate Coffey, Wilson29461565.2131154.0
Freddy Caruso, Holy Name15231368.40593.9
Chad Behney, Tulpehocken651076.93233.8
Evan Angstadt, Fleetwood2033853.30763.8
Bret Cronrath, Fleetwood22361134.40833.8
Wadkins Richardson, Tulpehocken21272464.91793.8
Tradarius Haynes, Wilson7130.00263.7
Dan Dreibelbis, Conrad Weiser1215457.18423.5
Justin Ashcroft, Central Catholic32421851.481103.4
Luis Ramirez, Conrad Weiser1827440.03613.4
Justin Era, Hamburg22291539.50733.3
Michael Diudea, Tulpehocken23241047.618763.3
DJ Robinson, Conrad Weiser17171864.34563.3
Matt Sauer, Muhlenberg24321346.40773.2
Mike Miller, Holy Name24291184.64733.0
Justin Snyder, Oley Valley2221763.616653.0
Brian Eliff, Holy Name22201568.29642.9
Rex Otu, Gov. Mifflin1926333.30552.9
Daniel Helinek, Wyomissing23241851.40662.9
Jon Monteiro, Daniel Boone28302051.30802.9
Jacob Fegely, Kutztown2227763.61622.8
Andrew Hoffa, Central Catholic2929947.413802.8
William Sandman, Hamburg129952.96332.8
Matt Keiffer, High Point2024555.60532.7
John Klein, Berks Christian1820743.80472.6
David Fear, High Point20201263.20522.6
Tyler Lange, Hamburg2223640.05572.6
Ben Wallace, Muhlenberg23221557.70592.6
Wilfred Pena, Reading High20151575.06512.6
Nathan Swoyer, Brandywine Heights2219360.014552.5
Ryan Stubblebine, Conrad Weiser1719440.00422.5
Eric Jefferson, Reading High1615250.06392.4
Charles Long, Conrad Weiser17131372.22412.4
Demerik Weglinski, Reading High20181242.90482.4
Calvin Panghulan, Wilson2626850.00602.3
Brian Jurgielewicz, Hamburg22151352.07502.3
Stephen Benvenuto, Antietam2220861.51492.2
Quang Nguyen, Berks Christian2016533.36432.2
Aaron Sload, Muhlenberg2218738.94472.1
David Fromuth, Berks Christian20161047.60422.1
Patrick Keeney, Brandywine Heights13110.04262.0
Jim Leary, Gov. Mifflin110.0022.0
Efrain Nunez, Reading High110.0022.0
Jeremiah Sanders, Muhlenberg220.0042.0
Andrew Gernert, Kutztown2216758.34432.0
Stuart Kase, Wyomissing1512583.30291.9
Andrew Tamaccio, Twin Valley21111845.00401.9
Alex Moyer, Tulpehocken21161052.61391.9
Jordan Snead, Reading High28181043.55511.8
Maulvi Williams, Wilson16130.01291.8
Kelly Saylor, Daniel Boone2617350.010471.8
Julian Carabello, Wilson2821838.10501.8
Joe Cacchione, Wyomissing1913457.14341.8
Derek Stephan, Tulpehocken22131458.30391.8
Kywane Lindsay, Tulpehocken1611457.11271.7
Zachary Eddinger, Oley Valley12102100.00201.7
Jonathan Borrero, Antietam2315758.31381.7
RJ Smith, Daniel Boone115853.30181.6
Dylan Engel, High Point2114538.50331.6
Jake Verry, Conrad Weiser1610583.30251.6
Brandon Bailey, Daniel Boone1810666.72281.6
Brandin Snyder, Twin Valley1160.05171.5
Nick Lentz, Holy Name138450.00201.5
Matt Smith, Oley Valley159562.50231.5
Christian Jeznach, Gov. Mifflin137342.93201.5
Nathan Hirschbock, Oley Valley2111466.76321.5
Gerald Burns, Wyomissing2313571.44351.5
Hershey Walton, Reading High169535.70241.5
Nate Hartlieb, Schuylkill Valley1981254.50281.5
Cristian Melecio, Wilson157571.43221.5
Brad Ohlinger, Wilson2213337.53321.5
Matt Ziegler, Brandywine Heights115450.02161.5
Jordan Negron, Hamburg1810222.23251.4
John Sawyer, Wyomissing137333.31181.4
Ernest Piper, Wilson850.01111.4
Nick English, Tulpehocken116350.00151.4
Konlan Krick, Exeter74150.0091.3
Christian Menet, Exeter1911266.70241.3
Josh Kleckner, Kutztown156666.71191.3
Adonis Fleming, Central Catholic27101242.92341.3
Dave Pearson, Kutztown189457.10221.2
Ian Blessing, Holy Name95150.00111.2
Carlos Colon, Holy Name148120.00171.2
Skyler Lash, Wyomissing157450.00181.2
Jeffrey Miller, Fleetwood530.0061.2
Nicholas Beeman, Hamburg157120.03181.2
Ira Andrews, Gov. Mifflin1580.01171.1
Abdul Cole, Tulpehocken1631381.30181.1
Joey Snyder, Schuylkill Valley840.0191.1
Laureno, Reading High310.0131.0
Andrew Christman, Oley Valley52150.0051.0
Teddy Blaise, Tulpehocken83150.0181.0
Sam Nelson, Twin Valley10150.0011.0
Conor Donohoe, Fleetwood92583.3091.0
Jack Henry, Gov. Mifflin136125.00131.0
Scott Merz, Gov. Mifflin195850.0018.9
Kris Lopez, Gov. Mifflin196633.3018.9
Tyler Arabia, Central Catholic1350.0212.9
Jose Ortiz, Reading High1350.0112.9
John Henninger, Muhlenberg187228.6016.9
Peter Lipnicki, Twin Valley1872100.0016.9
Brock Miller, Kutztown165240.0214.9
Mullen, Berks Christian166233.3014.9
A.J. Stump, Antietam226337.5419.9
Tyler Blood, Exeter227562.5019.9
Jean Joseph, Schuylkill Valley228337.5019.9
Kyle Chelius, Schuylkill Valley730.006.9
Sean Arevalo, Exeter1452100.0012.9
Ian Bush, Gov. Mifflin72250.006.9
Mike Martellacci, Exeter165327.3013.8
Matt McInaw, Twin Valley51150.014.8
Ethan Tabakelis, Muhlenberg520.004.8
Joe Ninni, Oley Valley1544100.0012.8
Logan Lesher, Hamburg186240.0014.8
Edwin Sanchez, Antietam930.017.8
Jordan Jeter, Muhlenberg41125.003.8
Joe Dicerchio, Central Catholic267430.8018.7
Bryce Pinkerton, Brandywine Heights922100.006.7
Nick Butler, High Point620.004.7
Joel Snyder, Fleetwood123150.018.7
Daniel Graczyk, Oley Valley112360.007.6
Kurtis Hultz, Daniel Boone133150.018.6
Kurt Kissinger, Hamburg1030.006.6
John Nguyen, Daniel Boone1422100.028.6
Marcus Foster, Central Catholic287233.3016.6
Brian Reiger, Schuylkill Valley71266.704.6
Ismal Vasquez, Muhlenberg720.004.6
Samuel Moran, Fleetwood92150.005.6
David Baez Ortega, High Point1122100.006.5
Austen Hellerick, Daniel Boone152466.708.5
Garrett Schoenly, Hamburg410.002.5
Kelvin Cortes, High Point20150.001.5
Ben Reigner, Gov. Mifflin81150.014.5
AJ Hedrick, Wyomissing20125.001.5
Austin Toren, Wilson820.004.5
Daniel Galvez, Reading High132125.016.5
Kyle Edwards, Twin Valley120571.405.4
Jordan Davis, Daniel Boone2030.028.4
Errick Lewis, Daniel Boone1530.006.4
Mike Jones, Conrad Weiser510.002.4
Nick Taajtes, Conrad Weiser510.002.4
Kyle Kercher, Fleetwood211666.708.4
David Horton, Schuylkill Valley192350.007.4
Brenden Forrest, Hamburg142125.005.4
Patrick Murphy, Hamburg610.002.3
John Custodio, Fleetwood610.002.3
Dariel Jiminez, Conrad Weiser30150.001.3
Tanner Rankin, Brandywine Heights60250.002.3
Dominic Seelig, Exeter191466.706.3
Corey Bryan, Wyomissing132250.004.3
Nathaniel Halter, Berks Christian121150.003.3
Danny Schaeffer, Antietam810.002.3
Tom Natole, Holy Name910.002.2
Kenny Horning, Brandywine Heights1010.002.2
Daniel Herr, High Point1110.002.2
Chris Bilinski, Central Catholic2320.004.2
Evan Elliot, Holy Name1310.002.2
Dan Christian, Holy Name221133.303.1
Maxwell Randolph, Kutztown1702100.002.1
Jovan Kemp, Kutztown160150.001.1


PAC-10 Scoring Leaders
PlayerGamesFGFTFT%3PMTotal PtsAvg. Pts
Shane McCarthy241123562.54130012.5
Dylan Pasik22626159.8101948.8
Scott Dennin24763866.751948.1
Bob Nester24613177.5391928.0
Dan O'Connell12375.0077.0
Tyler Moser24513152.501345.6
Derek Hodges24462246.801144.8
Ty Wheeler249240.08281.2
Quin Shalaway41150.003.8
Stephen Hutnyan216375.0015.7
Kale Wrigley620.004.7
Josh Bauer402100.002.5
Trey Werley40150.001.3